• Towarzystwo Przyjaciół Porąbki
    Towarzystwo Przyjaciół Porąbki
  • Towarzystwo Przyjaciół Porąbki
  • Towarzystwo Przyjaciół Porąbki

Sprawdzam TV

       22.05.2022 roku nastąpi w naszym rejonie zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Obecnie obowiązujący DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowym DVB-T2/HEVC.
Sprawdź czy twój telewizor, dekoder jest przystosowany do odbioru telewizji w nowym standardzie. Jak to zrobić? Na kanale 41 w ramach naziemnej telewizji cyfrowej dodano 22 grudnia br. nowy serwis. Kanał zgłasza się jako Sprawdzam TV i pozwala zweryfikować, czy posiadany TV lub dekoder są gotowe na zmianę standardu nadawania TV naziemnej w 2022 roku. Jako że emisja jest realizowana w multipleksie DVB-T, to samo udane wyszukanie jeszcze nie oznacza, że nasz TV/odbiornik są gotowe.


       Jeśli TV/odbiornik po próbie wyszukania kanałów z MUX 3 (kanał 41) w ogóle nawet nie doda Sprawdzam TV - z góry wiadomo, że TV/odbiornik nie są gotowe do zmiany standardu nadawania naziemnej TV cyfrowej. Jeśli TV/odbiornik wyszuka Sprawdzam TV, ale po wybraniu nie ma ani obrazu, ani dźwięku - także jest to znak, że nasze urządzenia nie są gotowe na zmianę. Jeśli TV/odbiornik wyszuka Sprawdzam TV, ale mamy sam dźwięk - to również oznacza, że niestety nasz sprzęt nie jest gotowy na HEVC/H.265 i będzie konieczna zmiana. Jeśli po wyszukaniu MUX 3 mamy serwis Sprawdzam TV, mamy i obraz i dźwięk - to oznacza, że nasz sprzęt powinien być gotowy do zmiany standardu nadawania naziemnej TV cyfrowej. Z jednym zastrzeżeniem - jak wspomniano, test jest nadawany w standardzie DVB-T, nie DVB-T2. Zwykle, jeśli TV/odbiornik obsługuje HEVC/H.265, to i DVB-T2 także, sytuacje, że tak nie jest - będą raczej specyficzną rzadkością.
      Jeżeli odbierasz sygnał z płatnych platform cyfrowych nadawanych z satelity (Polsat, Canal+ Orange itp.) nie będzie potrzeby wymiany telewizora czy zakupu nowego dekodera!

facebook_page_plugin