Informacje ogólne

          Porąbka – wieś (ok. 4000 mieszk.) w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Porąbka, nad Sołą, między Żywcem a Kętami w Beskidzie Małym.

 W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie bielskim.

 Na pobliskim wzgórzu znajdują się ruiny (pozostałości) zamku Wołek z XIV wieku. Wieś o walorach turystycznych słynna jest z powodu pierwszej w Polsce zapory wodnej, która została zaprojektowana przez prof. Gabriela Narutowicza.

 Miejscowość jest siedzibą gminy Porąbka.

alt

        Porąbka jest malowniczą miejscowością położoną w Beskidach w dolinie rzeki Soły. Do tej górskiej okolicy, pełnej lasów, polan i hal przybyły w ok. XV wieku plemiona pasterzy wołoskich, które wyrąbując piętrzące się tu lasy, utworzyły osadę dając jednocześni początek jej nazwie. Wspaniały klimat, bogactwo lasów, wraz z rezerwatem buka karpackiego oraz potoki, zapory, piękne jeziora i niepowtarzalnie urokliwe krajobrazy przyciągają jak magnes turystów.
Nasza miejscowość zaspokaja potrzeby zarówno bardzo aktywnych jak i potrzebujących ciszy i spokoju. Wybierającym się na szlak lub trasę rowerową nie zabraknie po drodze ciekawych miejsc ze smaczną regionalną kuchnią i napitkiem.

Porąbka usytuowana jest u podnóża Beskidu Małego, obejmująca częściowo tereny górzyste tegoż Beskidu z górami od południa: Żar 761 m npm, Kiczera 831 m, Wielki Cisownik 853 m, Beskid 771 m, Kozubnik 568 m i Micherdówka 604 m. Od wschodu: Palenica 782 m, Bukowski Groń 729 m, Złota Góra 759 m Bukowa Góra /Bukowina/ 745 m. Od zachodu: Zasolnica 567 m i Bujakowski Groń 749 n npm. Z północy, począwszy od pięknego przełomu rzeki Soły w Beskidzie Małym 308 m npm, obejmuje nizinny teren doliny rzeki Soły ciągnącej się aż do Kotliny Oświęcimskiej. Tworzy coś w rodzaju niecki okolonej z południa, ze wschodu i zachodu górami, z północy otwartą, szeroką równiną.
Kształtem swym przypomina gruszkę ciągnącą się z północnego zachodu na południowy wschód w linii prostej 10,1 km, z wysuniętą na południowy wschód Wielką Puszczą. Rozpiętość obszaru w prostej linii z północy na południe wynosi 7,5 km, a ze wschodu na zachód 8,3 km.
Aktualna ogólna długość granic wynosi 29,8 km, z tego przypada na północy z Czańcem 6,100 km, z Kobiernicami km 3,360, z Bujakowem 1,670 km. Od strony południowej, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej z Międzybrodziem Bialskim 5,450 km, z Międzybrodziem Żywieckim 3,300 km, z Kocierzem Moszczenickim 3,840 km. Od wschodu i północnego wschodu z Kocierzem Rychwałdzkim 0,715 km, z Targanicami 0,835 km i z Roczynami 4,230 km. Granice są ustalone według, mapy katastralnej z 1845 roku.
Ogólny obszar Porąbki wynosi 32,52 km kwadr.

alt
 

Porąbka obejmuje swym zasięgiem administracyjnym pięć zasadniczych przysiółków, które z kolei dzielą się na mniejsze osiedla, względnie nazwy pierwszych zagród.
Centrum - Wieś posiada osiedla: Młyny, Gory, Zagory, Snozę i Podgajkę.
Zawodzie: Gąsiory, pod Zasolnicą i pod Wołkiem.
Bukowiec: Pogorzelica, Zagroniki, Podelniska i pod Bukowcem
Kozubnik: z Małą Puszczą, Nad Wodą, Micherdowo, Bułkowo, Wielgoszowo, Berdowo, Groniakowo, Tlałkowo, Patrzykowo, Iwanowo i Bułeczkowo.
Wielka Puszcza: z osiedlami - Łazy, Trzonka, Pytlówka, Domaczka, Franoski, Groń Kocembowski i Pod Kaplicą.
Centrum wsi położone jest po prawym i lewym brzegu rzeki Soły, na wysokości 302 m npm u wylotu doliny Wielkiej Puszczy, Piękno okolicy doliny rzeki Soły urozmaiconej kaskadą zbiorników, zapora wodna wybudowana 1936 roku, zbiornik wyrównawczy "Czaniec" wybudowany w roku 1967 sprawia, że Porąbka jest cenioną miejscowością turystyczno-rekreacyjną z uwagi na rzekę i bliskość lasów, z uroczymi kotlinami Wielkiej i Małej Puszczy, przy czym szczególnie piękna jest ta pierwsza, ciągnąca się aż do Przełęczy Kocierskiej odległej około 10 kilometrów. Stąd Porąbka odwiedzana jest przez rzesze wczasowiczów i turystów, w tym również zagranicznych.

Żeby komentować musisz się zalogować.

Dzisiaj : Eustachego Marii
Jutro : Anety Bogdana
Pojutrze : Emila Erwina
Pogoda Porąbka z serwisu