• Towarzystwo Przyjaciół Porąbki
    Towarzystwo Przyjaciół Porąbki
  • Towarzystwo Przyjaciół Porąbki
  • Towarzystwo Przyjaciół Porąbki
  • Towarzystwo Przyjaciół Porąbki
  • Towarzystwo Przyjaciół Porąbki

Zespół „Porąbczanie”

Jest to Dziecięcy Zespół Regionalny, który powstał 4 grudnia 1991 roku. Działa przy Domu Kultury. Patronem zespołu jest Urząd Gminy, a z
ałożycielami byli Jadwiga Kołek – nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej, Teresa Wykręt prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, Krzysztof Pardela – działacz społeczny, radny. Liczy około 40 osób, rekrutujących się z młodzieży szkolnej w wieku 9-15 lat.
Pierwszym choreografem był Emil Bytom z Kęt, natomiast kierownikiem muzycznym Stanisław Tomalik. Akompaniował zespół w składzie: Stanisław Tomalik – akordeon, Jadwiga Kołek – skrzypce, Roman Pękala – trąbka, Jarosław Prochot – saksofon, Wiesław Grabski – kontrabas. Od 1 września 2000 roku zespół prowadzony jest przez nowego choreografa Władysława Koźbiała, akompaniuje Roman Pękala.

Zespół oprócz występów lokalnych, tańczył i śpiewał na Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Folklorystycznych, koncertował na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W 1994 roku brał udział w Festiwalu Dziecięcym
w Diwotino w Bułgarii oraz na specjalne zaproszenie, dwukrotnie występował w Budapeszcie i Wiedniu. Dziś jest to nasz „eksportowy towar”, który możemy pokazać w każdym miejscu na kuli ziemskiej. Będzie to możliwe, gdyż nasze „Gminne Przyjaźnie” z Węgrami, Czechami, Słowakami, Niemcami, Francuzami, no i w kraju dają taką możliwość.
Zespołowi na występach galowych towarzyszy kapela w składzie Roman Pękala – akordeon, Agata Gąsiorek, Elżbieta Wieczorek, Piotr Wojtas – skrzypce, Mateusz Olearczyk, Janusz Szłapa – klarnet, Szymon Bułka – trąbka i Wiesław Grabski – kontrabas.